Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni (reprint)

Książka

Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni (reprint)

  • Wydawnictwo: Graf-ika
  • Rok wydania: 2007
  • ISBN: 9788392526803
  • Format: 18,5 x 25,5
  • Oprawa: twarda
Wysyłka:
2-4 dni robocze + czas dostawy
Cena 86,00 PLN
Nasza cena 58,36 PLN
Oszczędzasz 32%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Cena 86,00 PLN
Nasza cena 58,36 PLN
Oszczędzasz 32%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni (reprint) - Zygmunt Gloger

Tekst wstępu Zygmunta Glogera najlepiej przedstawi tę wartościową pozycję:

'Jak kwiaty są ozdobą roślin i ziemi, tak zwyczaje doroczne są krasą domowego życia ludów. Zwyczaje i obyczaje wypłynęły z warunków tego życia, z obrzędów religijnych i z pojęć wyrobionych w ciągu wielu wieków żywota społecznego przez serce i myśl ludzką. Obyczajem i tradycyami różnią się narody między sobą, one stanowią ich obraz moralny i piętno ich charakteru, któremu nadają wdzięk właściwy, a dla potomnych są spuścizną po ojcach, są dla dobrych i rozumnych dzieci drogą pamiątką po matce, jako ta suknia, w której ona chodziła, a w której się zachował wycisk jej postaci.

Z dniem każdym stary świat schodzi do grobu. Co żyło i uświęcone było przez liczne wieki, idzie zwolna w zapomnienie, bo dzień dzisiejszy ma przede wszystkim twardą pracę na dłoni namulonej, rachubę w głowie i na sercu, troskę o chleb. Tradycye w walce z kosmopolityzmem opadają na dno społeczeństwa, ku jego podstawom, tuląc się u ogniska nizkich dworków i strzech wieśniaczych. Ludzie wystudzeni wszechświatowością zatracają obyczaj rodzinny i są jako one śmiecie, którym wszystko jedno, do jakiego kąta zamiecione będą. Ale ilekroć serce zapragnie poezyi, ilekroć duch podnioślejszy poczuje się łącznikiem przeszłości z przyszłością, wiecznie sięgać będzie do tej krynicy życia, do tego niewygasłego nigdy zarzewia w starej urnie pamiątek.

Roku naszego 'w życiu, tradycyi i pieśni' nie zaczynamy równo z kalendarzem od 1 stycznia, ale od Adwentu. Gdy bowiem chrześcijanie liczą lata swojej ery od Narodzenia Chrystusa, a rok ich kościelny zaczyna się także od 25 grudnia, to cały Adwent jest już przygotowaniem i wstępem do tej uroczystości. Rok więc zwyczajny polski, związany tak ściśle ze świętami, musieliśmy zacząć od Adwentu, zwłaszcza że i podział niniejszej książki na cztery pory roku skłaniał do rozpoczęcia jej nie wśród zimy od stycznia ale i z początkiem zimy, która w naszym klimacie przybywa już z Adwentem. Na rok ten w życiu naszem, tradycyi i pieśni złożyły się obok prac autora, liczne utwory i wątki z innych pisarzy i poetów dające poznać wszystkie pory roku i wybitniejsze momenta życia w obyczaju dorocznym, na tle piśmiennictwa polskiego ostatnich czterech wieków, oczywiście, o ile na to ramy jednotomowego dzieła pozwoliły'.

Reprint oryginału z 1900 r. Wartościowy dokument dla etnografa, dla nas źródło informacji o bogatej polskiej kulturze ludowej: zwyczajach, obyczajach i obrzędach z podziałem na pory roku. Dodatkowym atrybutem pozycji jest 40 rycin Andriolliego zawartych w tekście. Przedruk metodą fotooffsetową, oprawa twarda: brązowa ekoskóra, tłoczenia, garby na grzbiecie,zadrukowana wyklejka.Szczegóły: Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni (reprint) - Zygmunt Gloger

Tytuł: Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni (reprint)
Autor: Zygmunt Gloger
Wydawnictwo: Graf-ika
ISBN: 9788392526803
Rok wydania: 2007
Format: 18,5 x 25,5
Oprawa: twarda