Humanizacja medycyny Teoretyczne i praktyczne aspekty nauczania przedmiotów humanistycznych na uczelniach medycznych

Książka

Humanizacja medycyny
Teoretyczne i praktyczne aspekty nauczania przedmiotów humanistycznych na uczelniach medycznych

  • Wydawnictwo: Impuls
  • Rok wydania: 2011
  • ISBN: 9788375879230
  • Ilość stron: 244
  • Format: 16.0x23.5cm
  • Oprawa: Miękka
Wysyłka:
1 - 2 dni robocze + czas dostawy
Cena 29,87 PLN
Nasza cena 26,85 PLN
Oszczędzasz 10%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Cena 29,87 PLN
Nasza cena 26,85 PLN
Oszczędzasz 10%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Humanizacja medycyny

Podstawowym celem tej książki jest uzasadnienie potrzeby pilnego zwrócenia uwagi na kwestie humanizacji medycyny zarówno przez poprawienie jakości kształcenia, jak i krytycznie spojrzenie na obecnie realizowane programy i metody nauczania przedmiotów humanistycznych.

Medycyna od początku swego istnienia wyrastała z humanistycznego myślenia o człowieku, umieszczając jego dobro w centrum swoich podstawowych wartości.

Postęp nauki i techniki, jaki dokonuje się we współczesnym świecie, znajduje istotne odzwierciedlenie w dzisiejszym kształcie medycyny. Medycyna staje obecnie wobec zupełnie nowych problemów, wynikających nie tylko ze wspomnianego postępu, ale także z przemian cywilizacyjnych, zmian społecznych oraz uwarunkowań ekonomicznych. W konsekwencji przynosi to narastające obawy przed instrumentalizacją medycyny, przed odchodzeniem od jej humanistycznego rdzenia, w którym człowiek ma stanowić najwyższą wartość. Wobec tych zagrożeń niezwykle istotą sprawą staje się dzisiaj dążenie do kształtowania postaw intelektualnie i moralnie skierowanych na człowieka. Zadania takie powinny stawać w pierwszym rzędzie przed uczelniami przygotowującymi do wykonywania zawodu pracownika ochrony zdrowia, a w szczególności do zawodu lekarza.

Pojmowanie medycyny wymaga obok wiedzy biologicznej uwzględnienia również innych elementów związanych z istota natury ludzkiej, potrzebami i wartościami wyznawanymi przez człowieka, a także z jego uwarunkowaniami psychospołecznymi, socjalnymi, prawnymi czy ekonomicznymi. Do właściwej realizacji zadań medycznych nieodzowne jest wszechstronne postrzeganie człowieka żyjącego przecież w określonych warunkach, które nie tylko wpływają na jego zdrowie, lecz także na jego rozumienie choroby, na umiejętności jej zwalczania czy przystosowania się do niej.


Szczegóły: Humanizacja medycyny

Tytuł: Humanizacja medycyny
Podtytuł: Teoretyczne i praktyczne aspekty nauczania przedmiotów humanistycznych na uczelniach medycznych
Wydawnictwo: Impuls
ISBN: 9788375879230
Języki: polski
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 244
Format: 16.0x23.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.38 kg
Redakcja: Suchorzewska Janina, Olejniczak Marek
Promocje