Izrael oswojony

Książka

Izrael oswojony

  • Wydawnictwo: Muza
  • Rok wydania: 2017
  • ISBN: 9788377587065
  • Ilość stron: 560
  • Format: 13.5x20.0cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Jutro (czwartek 2020-10-29)
Cena 40,01 PLN
Nasza cena 25,96 PLN
Oszczędzasz 35%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Cena 40,01 PLN
Nasza cena 25,96 PLN
Oszczędzasz 35%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Izrael oswojony - Sidi Elżbieta

Już znacie Izrael? Ten z doniesień o wojnie, napięciu na Bliskim Wschodzie, aktach terroryzmu? Z thrillerów? Z powieści Amosa Oza, Meira Shaleva, Lizzie Doron, Eshkola Nevo wydawanych przez Muzę? A może od dawna jest na liście Waszych podróży? Przeczytajcie jednak tę książkę, bo to naprawdę rzadka okazja!

Ela Sidi pokazuje Izrael taki, z jakim przyszło się oswajać właśnie jej, pochodzącej z Polski nie-Żydówce, która emigrację  "otrzymała w podarunku wraz z mężem, Izraelczykiem". Z humorem i nie bez autoironii opisuje dylematy, jakie nagle wtargnęły w jej życie. W jakim tu mówi się języku, czy raczej w ilu mówi się językach? Czy każdy Izraelczyk jest Żydem, kto jest, a kto nie jest Żydem i jakie w państwie żydowskim ma to znaczenie? Z kim zasiada się, a z kim nie przy jednym stole, co na nim postawić i jak to powinno być przyrządzone? Co jest sprawą tradycji i zwyczaju, a co zakazem i nakazem religijnym respektowanym przez prawo? A we wszystko to wplecione są ważne wydarzenia publiczne, historie konkretnych ludzi, anegdoty, popularne dowcipy. Izrael Eli Sidi to kraj na wskroś nowoczesny, w którym tradycja ma zagwarantowane prawem miejsce, a w klimatyczne i krajobrazowe kontrasty zadziwiająco wpisują się skrajne różnice religijno-społeczne. Dla niej jest, jak sama pisze, fascynującym światem złożonym z tysięcy niepasujących do siebie, ściśniętych na małej przestrzeni kawałków, gdzie codzienność toczy się w sporach i kompromisach. Tu zawsze jest "i tak, i nie i dobrze, i źle. Lewiego Eszkola, premiera Izraela, spytano kiedyś: kawa czy herbata? Pół na pół? padła bardzo izraelska odpowiedź."

Ela Sidi, Polka i Izraelka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, autorka powieści "Biała cisza" i popularnego bloga Gojka z Izraela. Pracowała w legendarnej Księgarni Edmunda Neusteina w Tel Awiwie. Była modelką, hostessą w agencji modelek, korektorką w polskiej gazecie "Nowiny-Kurier", tłumaczką z języka hebrajskiego, lektorką dubbingową, pracownicą studia graficznego i przez siedemnaście lat grafikiem w izraelskiej prasie. Od dwudziestu lat mieszka z rodziną, mężem i dwojgiem dzieci, w Izraelu.


Szczegóły: Izrael oswojony - Sidi Elżbieta

Tytuł: Izrael oswojony
Autor: Sidi Elżbieta
Wydawnictwo: Muza
Seria: SPECTRUM
ISBN: 9788377587065
Języki: polski
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 560
Format: 13.5x20.0cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.476 kg
Promocje