Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny

Książka

Przecież ich nie zostawię.
O żydowskich opiekunkach w czasie wojny

  • Wydawnictwo: Czarne
  • Rok wydania: 2018
  • ISBN: 9788380496798
  • Ilość stron: 208
  • Format: 13.5x21.5 cm
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
1 - 2 dni robocze + czas dostawy
Cena 39,90 PLN
Nasza cena 22,09 PLN
Oszczędzasz 44%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Cena 39,90 PLN
Nasza cena 22,09 PLN
Oszczędzasz 44%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Przecież ich nie zostawię.

Autorki: Beata Chomątowska, Sylwia Chutnik, Patrycja Dołowy, Magdalena Kicińska, Karolina Przewrocka-Aderet, Karolina Sulej, Monika Sznajderman, Agnieszka Witkowska-Krych. Z posłowiem Hanny Krall

To był pomysł z gatunku tych oczywistych, tych, które pewnego dnia przychodzą do głowy i budzą zdziwienie: Dlaczego nie wcześniej? Dlaczego dopiero teraz pomyślałyśmy o tym, by przywołać pamięć o żydowskich kobietach, które w czasie wojny poświęciły się opiece nad osieroconymi lub chorymi dziećmi i tak często, nie próbując się ratować, były z nimi aż do końca? Oddajemy w Państwa ręce książkę, w której osiem autorek napisało o kilkunastu z nich. Wśród bohaterek są kobiety lepiej i słabiej znane, są też takie, o których nie wiemy niemal niczego, znamy tylko imię, skrawek życia. Wybór, jakiego dokonały redaktorki, nie wyczerpuje oczywiście tematu. Chciałybyśmy, by nasza książka była tylko strażą przednią i by w ślad za nią powstały dalsze, poświęcone jeszcze innym spośród tych, o których nie wolno nam zapomnieć.

Fragment wstępu

"To nieprawda, że zło jest banalne. Zło jest kunsztowne i wyszukane. Pyszni się, kryguje. Dba o pointy. Zło mówi: Wstań, kolego, dosyć się już nażyłeś. Teatralnym gestem trąca pejczem człowieka leżącego na ziemi. Wstań, kolego, mówi w jidysz. Albo mówi: Nie mogę, i opuszcza karabin. Ich kann nicht, powtarza, a potem podnosi karabin i strzela do kobiety, którą kocha. To dobro jest banalne. Niepozorne, niepokaźne. Czasem nazwiska pozbawione, czasem imienia."

Hanna Krall


Szczegóły: Przecież ich nie zostawię.

Tytuł: Przecież ich nie zostawię.
Podtytuł: O żydowskich opiekunkach w czasie wojny
Wydawnictwo: Czarne
ISBN: 9788380496798
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 208
Format: 13.5x21.5 cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.336 kg
Redakcja: Kicińska Magdalena, Sznajderman Monika
Promocje