Między kartką a ekranem Cyfrowe eksperymenty z medium książki w Polsce

Książka

Między kartką a ekranem
Cyfrowe eksperymenty z medium książki w Polsce

Wysyłka:
do 3 dni roboczych + czas dostawy
Cena 39,90 PLN
Nasza cena 37,91 PLN
Oszczędzasz 4%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Cena 39,90 PLN
Nasza cena 37,91 PLN
Oszczędzasz 4%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Między kartką a ekranem - Marecki Piotr

To opowieść o cywilizacyjnym procesie przemiany książki pod wpływem mediów cyfrowych. Do skonstruowania narracji wybrano sześć polskich utworów powstałych od 1975 do 2013 roku, które potraktowano jako dzieła charakterystyczne dla opisywanej doby późnego druku. Wszystkie one mają jedną wspólną cechę: są hybrydami rozpiętymi między medium analogowym i cyfrowym, kartką i ekranem. Wychodząc z założenia, że do badania tych utworów niewystarczająca jest lektura filologiczna, literaturoznawcza, uwzględniająca jedynie treść, autor wykorzystał również analizę opartą na medium (media-specific analysis), a przywołane prace nazwał za N.K. Hayles techno-tekstami. Swój wywód skonstruował na bazie wielu słowników (autorstwa m.in. J.D. Boltera, H. Kittlera, E. Aarsetha, J. Pressman, N. Montforta, K. Bazarnik), zaś narrację oparł głównie na dwóch metodologiach: badaniach nad platformami i archeologii mediów.

?Piotr Marecki, w pełni respektując rygory naukowego wywodu, napisał książkę ?do czytania?, rzec by się chciało ? ogólnohumanistyczną, w której jak w zwierciadle przeglądają się przemiany współczesnej kultury. Pozostając w sferze (ekranowej) piśmienności, zdołał przyjrzeć się skomplikowanemu procesowi cywilizacyjnemu, który tak bardzo odmienił współczesne kultury mediów?.
prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź

?Piotr Marecki proponuje swego rodzaju kanon, wskazując omawiane dzieła jako punkty kardynalne krajobrazu ?kultury późnego druku??.
dr hab. Katarzyna Bazarnik

Piotr Marecki ? kulturoznawca, wydawca, producent utworów cyfrowych. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Postdok na Massachusetts Institute of Technology (2013?2014). Mieszka w Krakowie.


Szczegóły: Między kartką a ekranem - Marecki Piotr

Tytuł: Między kartką a ekranem
Podtytuł: Cyfrowe eksperymenty z medium książki w Polsce
Autor: Marecki Piotr
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
ISBN: 9788323344919
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 188
Format: 16.7x24.3
Oprawa: Twarda
Waga: 0.39 kg
Promocje

Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: