Elegia dla bidoków (okładka filmowa)

Książka

Elegia dla bidoków
(okładka filmowa)

  • Wydawnictwo: Marginesy
  • Rok wydania: 2020
  • ISBN: 978-83-66671-41-6
  • Ilość stron: 320
  • Format: 13,5 x 21 cm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Dzisiaj
Cena 39,90 PLN
Nasza cena 26,72 PLN
Oszczędzasz 33%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Cena 39,90 PLN
Nasza cena 26,72 PLN
Oszczędzasz 33%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Elegia dla bidoków - Vance J.D.

3 miliony sprzedanych egzemplarzyNajważniejsza amerykańska książka ubiegłych latFilm w gwiazdorskiej obsadzie: Glenn Close, Amy Adams i Haley BennettFilm Rona Howarda inspirowany prawdziwą historią. Walka trzech pokoleń o lepszą przyszłość
„Podziwiam odwagę J.D. Vance’a”.

- Bill GatesHistoria Vance’ów zaczyna się w pełnych nadziei latach powojennych. Dziadkom autora, bidokom z Kentucky, udało się awansować do klasy średniej, a ukoronowaniem sukcesu stał się J.D., który jako pierwszy zdobył dyplom wyższej uczelni. Czy zdołał uciec od spuścizny przemocy, alkoholizmu i traum tak typowych dla rejonu, z którego się wywodzi?Szczera i bezpretensjonalna opowieść Vance’a o dorastaniu w Pasie Rdzy, to również niezwykle aktualna analiza kultury pogrążonej w kryzysie – kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej. O zmierzchu tej grupy społecznej, od czterdziestu lat ulegającej powolnej degradacji, powiedziano już niejedno. Nigdy dotąd jednak nie opisano jej z takim żarem, a zwłaszcza – od środka.Znaczna część USA straciła wiarę w amerykański sen, co odbiło się na wynikach ostatnich wyborów prezydenckich. Elegia dla bidoków pokazała Amerykanom z dużych miast, jak mało wiedzą o swoich rodakach. A ciepła, wyrozumiała narracja Vance’a stała się ważnym głosem w dyskusji o rozwarstwieniu społecznym. O tej książce mówi cała Ameryka.„Vance pisze: „W życiu nie dokonałem niczego wielkiego”. To nieprawda. U dało mu się coś, o czym inni pisarze mogą je dynie marzyć. Oddał ducha Ameryki naszych czasów. Tej, która przestała śnić. Bo nie za bardzo ma już o czym”.

- Michał Nogaś„Lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą zrozumieć dzisiejszą Amerykę i przyjrzeć się wyborcom Donalda Trumpa, obywatelom urodzonym „po złej stronie tor ów ”: białym, biednym, bez wykształcenia i perspektyw. Takiego obrazu nie pokaże żadna literatura reportażowa ani podróżnicza”.

- Bohdan Szklarski, politolog, amerykanista„To najważniejsza książka o Ameryce ostatnich lat”.

- „The Washington Post”„Żadna inna książka nie opisuje celniej naszej rzeczywistości”.

- „The New York Times”„Jak wyjaśnić fenomen Donalda Trumpa? Odpowiedź znajdziecie w Elegii dla bidoków, a nie pada tam nawet nazwisko amerykańskiego prezydenta. Niezwykła książka”.

- „The Globe and Mail”„Socjologowie od dawna starają się zgłębić białą klasę robotniczą. Bezrobocie, rozwody, uzależnienia. Tymczasem J.D. Vance doświadczył ich na własnej skórze i opisał w taki sposób, byśmy wszyscy zrozumieli, jak trudno wyrwać się z zaklętego kręgu biedy”.

- „The Washington Post”„To książka o przepaści między białymi Amerykanami z klasy robotniczej a bogatszą grupą uznawaną za uprzywilejowaną. Dotyczy nas wszystkich”.

- Cate Blanchett


Szczegóły: Elegia dla bidoków - Vance J.D.

Tytuł: Elegia dla bidoków
Podtytuł: (okładka filmowa)
Autor: Vance J.D.
Wydawnictwo: Marginesy
Kod paskowy: 9788366671416
ISBN: 978-83-66671-41-6
Tytuł oryginału: Hillbilly Elegy
Tłumacz: Tomasz S. Gałązka
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 320
Format: 13,5 x 21 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Promocje