Obumarła. Ból, słabość, śmiertelność, medycyna, sztuka, czas, sny, dane, wyczerpanie, rak i opieka

Książka

Obumarła.
Ból, słabość, śmiertelność, medycyna, sztuka, czas, sny, dane, wyczerpanie, rak i opieka

  • Wydawnictwo: Czarne
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 9788381911399
  • Ilość stron: 280
  • Format: 12.5x19.5cm
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
Pojutrze (poniedziałek 2021-05-17)
Cena 39,90 PLN
Nasza cena 26,50 PLN
Oszczędzasz 33%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Cena 39,90 PLN
Nasza cena 26,50 PLN
Oszczędzasz 33%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Obumarła. - Boyer Anne

Choroba nigdy nie jest neutralna, leczenie nigdy nie jest wolne od ideologii, a śmiertelność od polityki – pisze Anne Boyer. Obumarła to próba znalezienia języka opisującego doświadczenie chorowania, to głęboki dialog z intelektualistami, którzy opisywali własną chorobę – Eliuszem Arystydesem, Johnem Donne’em, Virginią Woolf czy Susan Sontag. Boyer analizuje, kim staje się – czy też przestaje być – człowiek chory, i sugeruje, że rak może być wyzwoleniem, może stanowić prostą instrukcję życia, która sprowadza się do jednego: „przetrwać”. To intymny dziennik zmagań z nowotworem, pisany w fatalnym samopoczuciu i z żądzą prawdziwego doświadczenia, gęsty esej mocno osadzony w mitologii, popkulturze i feminizmie. To także bezlitosna krytyka neoliberalnej służby zdrowia, „kultury różowej wstążki” i medialnego faworyzowania tych, które „ocalały” dzięki właściwemu zarządzaniu samą sobą i swoją chorobą.

 

„Pieprzyć szkodliwą kancerogenosferę rasistowskiego kapitalistycznego patriarchatu!” – krzyczy autorka i bohaterka tego niepokojącego traktatu o chorowaniu, który staje się hołdem złożonym epokowemu dziełu Susan Sontag. I spektakularną próbą stworzenia autentycznego języka chorego ciała.

 

Jedna z najlepszych książek medycznych i popularnonaukowych oraz jeden z najlepszych zbiorów esejów 2019 roku według magazynu „Kirkus Reviews”.

 

W swojej pięknej i poruszającej książce Anne Boyer przełamuje milczenie panujące wokół doświadczenia śmiertelnej choroby. Z absolutną szczerością opowiada o psychologicznym, kulturowym, cielesnym i duchowym wymiarze chorowania. I pokazuje, do czego w praktyce prowadzi wypieranie słabości i bezradności ze współczesnej kultury. Obowiązkowa lektura dla wszystkich podatnych na przemijanie.

- Tomasz StawiszyńskiTo mocna, aktualna i niepokojąca książka. Bezkompromisowa opowieść Boyer o brutalnym, napędzanym przez rynek amerykańskim systemie opieki nad chorymi na raka jest jednym z najbardziej wnikliwych i najpiękniejszych esejów o chorobie i bólu, jakie kiedykolwiek czytałem.

- Hari Kunzru

 

„Obumarła” jest protestem przeciwko kulturze różowej wstążki, błyskotliwym i głęboko przemyślanym odrzuceniem współczesnej medycznej i moralnej narracji o chorowaniu. Boyer bada doświadczenie bliskości śmierci z oszałamiającą żądzą życia, czerpiąc z tekstów Sontag, Lorde i Acker, a także z youtubowych vlogów […]. To bardzo ważna książka.

- Johanna Fateman

 

Boyer zabiera nas w niezwykle osobistą podróż po swoim ciele wypełnionym bólem, rozdzierającym smutkiem i poczuciem straty. […] Ta zapadająca w pamięć, brutalnie szczera opowieść o śmierci pełna jest jednak życia.

 

„Kirkus Reviews”

Ta przejrzysta, rozdzierająca książka […] rozcina na wskroś dobrze znany mdły heroizm opowieści dostarczanych nam przez „przemysł” onkologiczny. […] Możecie nazwać ją bojowym okrzykiem, możecie – lamentem napędzanym furią albo dziełem kobiety, którą nie pozwoli odebrać sobie tego, co już wie. Nie przegapcie „Obumarłej”.

- Colleen Mondor, „Booklist”

 

„Obumarła” zwraca uwagę na to, co zwykle pomijamy w rozmowach o chorobie i zdrowiu, sztuce i nauce, języku i literaturze, śmiertelności i samej śmierci. Wnikliwie analizując „ideologiczny reżim raka”, Anne Boyer tworzy głębokie i niezapomniane świadectwo doświadczania samego życia.

- Sally Rooney

 

Różowa wstążka – ten wszechobecny symbol świadomości raka piersi – od dawna jest przedmiotem kontrowersji lub kpin, ale poetka i eseistka Anne Boyer nie tylko się od niej uwalnia, rozplątując jej delikatną pętlę, ona przepuszcza ją przez niszczarkę, a resztki puszcza z dymem.

- Jennifer Szalai, „The New York Times”

 

Porywające połączenie osobistej historii i manifestu. […] „Obumarła” jest antykapitalistycznym aktem oskarżenia, zjadliwą krytyką kultury i gorzkim aktem zemsty. Zapowiada nową erę w podejściu do raka piersi.

- Sascha Cohen, NPR

 

Widać, że „Obumarła” została napisana przez poetkę, która spogląda na temat z perspektywy pacjentki, z głęboką świadomością kruchości naszych ciał. Ta książka już zasługuje na miano klasyki.

- Stephen Sparks, Literary Hub


Szczegóły: Obumarła. - Boyer Anne

Tytuł: Obumarła.
Podtytuł: Ból, słabość, śmiertelność, medycyna, sztuka, czas, sny, dane, wyczerpanie, rak i opieka
Autor: Boyer Anne
Wydawnictwo: Czarne
Seria: Poza serią
ISBN: 9788381911399
Tytuł oryginału: The Undying: Pain, vulnerability, mortality, medicine, art, time, dreams, data, exhaustion, cancer,
Tłumacz: Iwaszkiewicz Karolina
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 280
Format: 12.5x19.5cm
Oprawa: Twarda
Promocje

Inne pozycje tego autora: Boyer Anne (1)