8000 zimą. Wspinanie się na najwyższe szczyty w najzimniejszej porze roku

Książka

8000 zimą.
Wspinanie się na najwyższe szczyty w najzimniejszej porze roku

  • Wydawnictwo: Agora
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 978-83-268-3635-0
  • Ilość stron: 320
  • Format: 17.0x22.0cm
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
Dzisiaj
Cena 44,99 PLN
Nasza cena 31,80 PLN
Oszczędzasz 29%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Cena 44,99 PLN
Nasza cena 31,80 PLN
Oszczędzasz 29%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: 8000 zimą. - McDonald Bernadette

Zimowe wspinanie w Himalajach to sztuka cierpienia, powiedział Wojtek Kurtyka. Mimo to są tacy, których życiową pasją, a nawet obsesją, jest zdobywanie ośmiotysięczników w tej najzimniejszej porze roku. „8000 zimą” to opowieść o narodzinach legendarnych Lodowych

Wojowników, o sztuce cierpienia, która pchnęła polskich wspinaczy w najwyższe góry i rozpętała światowy wyścig o pierwsze zimowe wejścia. Ta gra na arenie międzynarodowej toczy się do dziś, a jej zwieńczeniem będzie zdobycie ostatniego, najtrudniejszego szczytu – K2.  

 

To kompendium wiedzy o 40-letniej zimowej eksploracji ośmiotysięczników opisane przez pryzmat osobistych rozmów Bernadette McDonald ze wspinaczami i ich rodzinami.

Autorka jako pierwsza opowiada, jak polscy Lodowi Wojownicy stworzyli zimę, doskonaląc to, co nazywali sztuką cierpienia, jak weszli na szczyt Mount Everestu zimą w 1980 roku – pierwszy, choć nie ostatni ośmiotysięcznik zdobyty w ten sposób. McDonald wspomina polskich wspinaczy – wizjonera i twórcę himalaizmu zimowego Zawadę, Kukuczkę, Berbekę. Z pasją i kronikarską rzetelnością ujawnia, co zainspirowało Polaków do podjęcia tej brutalnej gry, opowiada, jak rosnąca liczba wspinaczy z całego świata dopingowała się wzajemnie i konkurowała o każdy kolejny szczyt. Aż w końcu pozostał tylko jeden czekający na zimowe wejście, najtrudniejszy z nich wszystkich – K2.

 

„8000 zimą” to profesjonalnie napisana zimowa górska „encyklopedia” opisująca szczegółowo 40-letnią już zimową eksplorację gór najwyższych, w której polscy alpiniści odegrali główną rolę. Zimowe sukcesy naszych wspinaczy w dużej części wypełniły złotą dekadę polskiego alpinizmu. To książka o ludziach, ich determinacji, głodzie sukcesu, ale też o sztuce cierpienia w ekstremalnych warunkach. I jeszcze tylko... K2.

- Krzysztof Wielicki

 

Dostajemy monografię o zimowym wspinaniu na najwyższe góry Ziemi. Trudno o bardziej

kompetentnego autora niż Bernadette McDonald, która zna, znała większość bohaterów swej

książki. Choć do wielu opisanych wydarzeń ma osobisty, emocjonalny stosunek, staje z boku

i zachowuje obiektywizm. Warto sięgnąć po tę książkę, by zobaczyć, jak widzą nas inni, i uzmysłowić sobie, jak ważna jest himalajska zima dla wspinaczy na całym świecie.

- Janusz Majer


Szczegóły: 8000 zimą. - McDonald Bernadette

Tytuł: 8000 zimą.
Podtytuł: Wspinanie się na najwyższe szczyty w najzimniejszej porze roku
Autor: McDonald Bernadette
Wydawnictwo: Agora
Kod paskowy: 9788326836350
ISBN: 978-83-268-3635-0
Tytuł oryginału: Winter 8000
Tłumacz: Górka Andrzej
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 320
Format: 17.0x22.0cm
Oprawa: Twarda
Promocje