Pogranicze wszystkiego. Podróże po Wołyniu

Książka

Pogranicze wszystkiego.
Podróże po Wołyniu

  • Wydawnictwo: Czarne
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 9788381911443
  • Ilość stron: 432
  • Format: 12.5x19.5cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
poniedziałek (2021-05-17)
Cena 39,90 PLN
Nasza cena 26,50 PLN
Oszczędzasz 33%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Cena 39,90 PLN
Nasza cena 26,50 PLN
Oszczędzasz 33%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Pogranicze wszystkiego. - Bryżko-Zapór Natalia

Wyjazdy zarobkowe na Zachód – legalne i nielegalne – to codzienność mieszkańców Wołynia. Z ich punktu widzenia wymarzonym Zachodem jest Polska, tymczasem Polacy mają z Wołyniem przede wszystkim ponure skojarzenia. A przecież od tragicznych wydarzeń minęło już ponad siedemdziesiąt lat, narodziły się kolejne pokolenia i – mówiąc najzupełniej banalnie – życie toczy się dalej. Życie, o którym wiemy zdecydowanie za mało.

 

Natalia Bryżko-Zapór prowadzi nas więc przez Wołyń dzisiejszy i przeszły. Wołyń arian i współczesnych protestantów, Wołyń przemytników papierosów i emigrantów, Wołyń żyjący w cieniu Donbasu i krwawej historii, Wołyń urzekających  krajobrazów i lasów zdewastowanych przez rabusiów bursztynu, Wołyń Ukraińców, Żydów i Polaków. Wreszcie Wołyń przedwiecznych bogów, boginek i upiorów.

 

Pogranicze wszystkiego to przewodnik po krainie położonej tuż za miedzą, na ukraińskim brzegu Bugu, żyjącej własnym życiem i poszukującej, trochę po omacku, nowej tożsamości.

 

Choć o Wołyniu dużo się ostatnio pisze, wiemy o nim znacznie mniej niż o innych częściach Ukrainy – Donbasie, Krymie, Lwowie czy Odessie. Natalia Bryżko-Zapór uzupełnia tę lukę. Zabiera nas w podróż po wołyńskich zakamarkach z dala od utartych szlaków, zapoznaje ze znachorami, prowincjonalnymi oligarchami, wpływowymi duchownymi i półlegalnymi kopaczami bursztynu. „Pogranicze wszystkiego” to dobry pierwszy krok dla każdego, kto chciałby pogłębić wiedzę o tym fascynującym regionie.

- Michał Potocki


Szczegóły: Pogranicze wszystkiego. - Bryżko-Zapór Natalia

Tytuł: Pogranicze wszystkiego.
Podtytuł: Podróże po Wołyniu
Autor: Bryżko-Zapór Natalia
Wydawnictwo: Czarne
Seria: Sulina
ISBN: 9788381911443
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 432
Format: 12.5x19.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Promocje

Inne pozycje tego autora: Bryżko-Zapór Natalia (1)