Betonia. Dom dla każdego wyd.2

Książka

Betonia. Dom dla każdego
wyd.2

  • Wydawnictwo: Czarne
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 9788381911580
  • Ilość stron: 560
  • Format: 15.0x23.0 cm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Pojutrze (poniedziałek 2021-05-17)
Cena 64,90 PLN
Nasza cena 43,10 PLN
Oszczędzasz 33%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Cena 64,90 PLN
Nasza cena 43,10 PLN
Oszczędzasz 33%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Betonia. Dom dla każdego - Beata Chomątowska

Z fotografiami Krzysztofa Skłodowskiego

 

Zgrabne czteropiętrowce i przytłaczające drapacze chmur. W małych koloniach lub stojące samotnie. Otoczone zielenią lub surowym betonem. Osiedla bloków – choć wydaje nam się, że dobrze je znamy, kryją mnóstwo tajemnic i zaskakujących historii.

 

A są wszędzie – od metropolii po najmniejsze miejscowości. Tak liczne, że trudno je zignorować, lecz zarazem tak dobrze wtopione w krajobraz współczesnych miast, że na co dzień prawie ich nie widać. Pospolite, a jednak prowokujące, często znienawidzone, obrastające mitami. W blokach i na blokowych osiedlach mieszka dziś co najmniej dwanaście milionów Polaków. To doświadczenie uniwersalne, wspólne lokatorom betonowej krainy Krakowa, Radomia, Berlina, Londynu i podparyskich przedmieść – choć każdy ma o nim własną opowieść.

 

Beata Chomątowska przygląda się blokom bez uprzedzeń, z ciekawością reportera i dociekliwością badacza. Betonia nie jest jednak sentymentalną podróżą przez polskie, niemieckie i brytyjskie osiedla. To opowieść o idei masowego budownictwa, świetlanych szklanych domach przemienionych to w slumsy, to w luksusowe apartamentowce, a przede wszystkim brawurowa próba ukazania bloków takich, jakie są naprawdę – małych światów, które wywarły ogromny wpływ na historię współczesnej architektury.

 

 

Beata Chomątowska wędruje po blokowiskach Europy. Odwiedza słynne budynki i nieznanych ludzi. Po drodze opowiada o wzlotach i upadkach modernistycznej urbanistyki. O ideach, technologiach i procesach społecznych. Ta książka tłumaczy, jak XX wiek zaprojektował przestrzeń, w której wciąż mieszkamy. Betonia to nie miejsce. Betonia to epoka.

- Marcin Wicha

 


Szczegóły: Betonia. Dom dla każdego - Beata Chomątowska

Tytuł: Betonia. Dom dla każdego
Podtytuł: wyd.2
Autor: Beata Chomątowska
Wydawnictwo: Czarne
Seria: Poza serią
ISBN: 9788381911580
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 560
Format: 15.0x23.0 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Promocje