Aborcja jest

Książka

Aborcja jest

  • Wydawnictwo: Agora
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 9788326845758
  • Ilość stron: 464
  • Format: 13.5x21.0cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Wysyłka:
Dzisiaj
Cena 44,99 PLN
Nasza cena 32,43 PLN
Oszczędzasz 27%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Cena 44,99 PLN
Nasza cena 32,43 PLN
Oszczędzasz 27%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Aborcja jest - Wężyk Katarzyna

ABORCJA BYŁA, JEST I BĘDZIE. PORYWAJĄCA HISTORIA ODWIECZNEJ GORĄCZKI WOKÓŁ ABORCJI I GŁOSY KOBIET, KTÓRE JĄ ZROBIŁYPrzez stulecia dostęp do aborcji kontrolowali mężczyźni, a i dziś wiele się w tej kwestii nie zmieniło. Katarzyna Wężyk oddaje głos kobietom, które przerwały ciążę. Ich szczere opowieści obnażają hipokryzję aborcyjnej rzeczywistości w Polsce. Autorka pyta, dlaczego zdecydowały się na zabieg, jak go zrobiły w kraju z tak restrykcyjnym prawem i jak się wtedy czuły. Historie Polek zderza z opowieściami Amerykanek stojących po obu stronach barykady.Wężyk przygląda się również historii aborcji – jak kobiety radziły sobie w czasach, gdy mogły liczyć tylko na zioła i akuszerki, a za zabieg groziły surowe kary. Sprawdza, jak aborcja stawała się narzędziem władzy nad rozrodczością, cwanym wytrychem dla podejrzanych praktyk politycznych, przedmiotem językowych manipulacji i kondensatorem złych emocji. A także tworzy nieoczywiste świadectwo tego, jak dziś kobiety wychodzą na ulicę w obronie swoich praw.Po przeczytaniu tej książki rodzi się pytanie: czy ideologie wykorzystywane przez wieki do uzasadnienia zakazu aborcji tak bardzo różnią się od tych używanych dziś przez ludzi, którzy chcą odebrać kobietom prawo do decydowania o swoim ciele i życiu.W tej imponującej książce Katarzyna Wężyk pokazuje, jak bardzo demokratyczna jest aborcja; może dotyczyć każdego, nie rozróżnia czasu i miejsca, nie respektuje granic, ignoruje prawo. Istnieje od zawsze i wszędzie, a prawo wyboru nie jest czymś, co można znieść za pomocą ustawy. Jest to doskonałe studium socjologiczne i historyczne, przeplatane osobistymi historiami aborcji. Niesamowicie ważna książka dla wszystkich, bez względu na to, po której stronie obecnej debaty się znajdują.

Janina Bąk, feministka, statystyczka, autorka strony JaninaDaily.com

Moim zdaniem najważniejsza książka, która ukaże się w tym roku.

Magda Parys

 

To lektura obowiązkowa. Dla tych, które wychodzą na ulicę w imię prawa do decydowania o swoim życiu. Dla osób z doświadczeniem aborcji. Dla tych, które z wyższością twierdzą, że nigdy by jej nie zrobiły. Dla polityków i polityczek. Dla koleżanek, sióstr i matek. Dla każdej osoby, która chce poznać dziesiątki opowieści o tym, jak w praktyce działa prawo zakazujące aborcji i jak można pomagać sobie nawzajem. Bo nie jesteśmy w tym same. Aborcja była, będzie i jest niezależnie od wyroku.

 Sylwia ChutnikTo lektura obowiązkowa. Dla tych, które wychodzą na ulicę w imię prawa do decydowania o swoim życiu. Dla osób z doświadczeniem aborcji. Dla tych, które z wyższością twierdzą, że nigdy by jej nie zrobiły. Dla polityków i polityczek. Dla koleżanek, sióstr i matek.

Agata Szczęśniak


Szczegóły: Aborcja jest - Wężyk Katarzyna

Tytuł: Aborcja jest
Autor: Wężyk Katarzyna
Wydawnictwo: Agora
ISBN: 9788326845758
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 464
Format: 13.5x21.0cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Promocje