Beatlesi w Polsce

Książka

Beatlesi w Polsce

  • Wydawnictwo: Agora
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 9788326836701
  • Ilość stron: 580
  • Format: 15.5x23.5cm
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
Jutro (poniedziałek 2021-06-21)
Cena 49,99 PLN
Nasza cena 34,43 PLN
Oszczędzasz 31%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Cena 49,99 PLN
Nasza cena 34,43 PLN
Oszczędzasz 31%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Beatlesi w Polsce - Hen Maciej

Kolekcjonują płyty, książki i gadżety. Polują na koncerty McCartneya. Załatwiają w urzędach nazwy ulic na cześć zespołu. Dwóch wygrało „Wielką grę”. Ktoś wyprowadził się do Anglii, inny na emeryturze odwiedził Liverpool. Oto polscy maniacy Beatlesów.

 

Beatlesi nigdy nie wystąpili w Polsce. Ich płyty w PRL-u nie były wydawane. A jednak beatlemania ogarnęła kraj błyskawicznie i wciąż ma się dobrze. Dzisiaj fani dowiadują się o czwórce z Liverpoolu z internetu lub od rodziców. Najstarsi doświadczyli beatlesowskiego ukąszenia za pośrednictwem radia lub taśm magnetofonowych – na szpulach albo kasetach – kopiowanych od wtajemniczonych. Skarbem były płyty przywożone z Zachodu przez marynarzy, dyplomatów i rodziny, dlatego od dziesięcioleci Beatlesi są symbolem Zachodu – nieznanej u nas wolności, lekkości, fantazji i ironii.

Beatlesowskie plemię w polskim wydaniu tworzą ludzie z wyobraźnią, żyjący w beatlesowskim mikrokosmosie, złożonym nie tylko ze słów i melodii, ale też pewnej estetyki wizualnej, a przede wszystkim wspomnień.  

Dociekając, jak bakcyl czwórki z Liverpoolu rozprzestrzenił się po Polsce, Maciej Hen wynajduje pierwsze wzmianki prasowe o zespole, z biglem opowiada o najlepszych płytach, a przede wszystkim – przedstawia fascynujące historie polskich miłośników Beatlesów, zarówno tych z pierwszych stron gazet, jak i tych, którzy wielką pasję rozwijają w najmniejszych miejscowościach.  

 

Dla mojego pokolenia ta książka jest podróżą sentymentalną. Najpiękniejszą, bo wspomnienia z dzieciństwa są zawsze cudowne. The Beatles to najważniejsza grupa tamtych czasów. Radio dawała nam możliwość posłuchania ich piosenek. Winyl The Beatles pierwszy raz zobaczyłem w 1968 roku. Na płytę mogłem tylko popatrzeć…  

Książkę czytałem z wypiekami na twarzy. I chyba ważniejsze dla mnie są odniesienia do tego, co działo się wtedy w Polsce. Trochę tak, jakbym czytał mój dziennik z tamtych lat. Czasów niezbyt łatwych, ale fantastycznych…

Marek Niedźwiecki (rocznik 1954)  

 

Maciej Hen 
- urodzony w 1955 roku w Warszawie – pisarz, tłumacz, fotograf, dziennikarz i telewizyjny realizator światła. Z wykształcenia operator filmowy, próbował w przeszłości swoich sił w różnych zawodach – między innymi: muzyka rockowego i folkowego, scenarzysty, reżysera filmów dokumentalnych, a nawet, okazjonalnie, aktora. Jako prozaik zadebiutował w roku 2004 pod pseudonimem Maciej Nawariak powieścią „Według niej”. Jedenaście lat później, już pod własnym nazwiskiem, opublikował powieść „Solfatara”, która dostała Nagrodę im. Witolda Gombrowicza oraz znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. W roku 2019 ukazała się jego trzecia powieść „Deutsch dla średnio zaawansowanych”. Od szóstej klasy szkoły podstawowej pasjonował się muzyką Beatlesów i z czasem stał się jej znawcą. 

Prywatnie tata Tomasza, Julii i Juliana; dziadek Emanuela.


Szczegóły: Beatlesi w Polsce - Hen Maciej

Tytuł: Beatlesi w Polsce
Autor: Hen Maciej
Wydawnictwo: Agora
ISBN: 9788326836701
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 580
Format: 15.5x23.5cm
Oprawa: Twarda
Promocje