Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne

Książka

Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne

  • Wydawnictwo: Agora
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 9788326836619
  • Ilość stron: 304
  • Format: 13.5x21.0cm
  • Oprawa: Twarda
Wysyłka:
Jutro (poniedziałek 2021-06-21)
Cena 44,99 PLN
Nasza cena 30,99 PLN
Oszczędzasz 31%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Cena 44,99 PLN
Nasza cena 30,99 PLN
Oszczędzasz 31%
Dodaj do Schowka
Zaloguj się
Przypomnij hasło
×
×

Opis: Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne - Reszka Paweł Piotr

Nie mówię do niego czule, ale w środku tak o nim myślę

 

Zbiór reportaży laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i autora głośnych „Płuczek”, które znalazły się m.in. w finale Nagrody Literackiej „Nike”. To poruszające losy matek, ojców i dzieci wciągniętych w wielkie i kameralne polskie piekła, oblicze polskiej rodziny, którego – zanurzeni w stereotypowych wyobrażeniach i zamykający oczy przed tabu – na co dzień nie widzimy. To historie ułożone z reporterską precyzją i jednocześnie wielką wrażliwością z tropów i śladów wydobytych z prokuratur, akt sądowych, zeznań i opowieści. Reszka oddaje głos nastoletnim dzieciobójczyniom, żonom przez lata bitym i upokarzanym przez pijących mężów, sprawcom brutalnych mordów, którzy nie widzą swojej winy, a także świadkom rodzinnych tragedii, pracownikom społecznym i policji. Wśród jego bohaterów są też m.in. rodzice, którzy zagłodzili swoją córkę, małżeństwo emerytów opiekujące się dorosłym synem z niepełnosprawnością, rodzina usiłująca wypędzić z córki złego ducha za pomocą egzorcyzmów, czarnoskóry bokser z domu dziecka, nastolatka zbuntowana przeciw reżimowi pogotowia opiekuńczego, gimnazjalista, który się powiesił, najprawdopodobniej z głodu.

Historie te układają się w obraz świata, w którym czasami, nieoczekiwanie i wbrew wszystkiemu pojawia się też dobro. Zbiór zawiera reportaże nominowane do nagrody Grand Press.

 

Wstrząsające, bolesne, nie do uwierzenia, napisane oszczędnym językiem. Paweł P. Reszka zabiera nas wprost w otchłań polskiego rodzinnego piekła, które istnieje, czasem za ścianą, i nie wolno nam o nim zapomnieć. Bardzo za tę książkę dziękuję.

Ewa WinnickaWstyd i poniżenie zachowujemy dla siebie, jeśli ktoś chciałby o nich usłyszeć, musi zasłużyć na nasze zaufanie. Reszce zawierzyli bohaterowie rodzinnych historii, zawierzą mu również czytelnicy. Ta książka to dowód reporterskiej wiarygodności. Dzięki jego wrażliwości opowieści o ludziach, których życie przeleciało przez luki w systemie, czyta się z troską i współczuciem.

Mikołaj GrynbergPaweł Piotr Reszka
 (ur. 1977) – reporter „Dużego Formatu”, były wieloletni dziennikarz lubelskiej „Gazety Wyborczej”, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za książkę „Diabeł i tabliczka czekolady” (Wydawnictwo Agora, 2015), czterokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy. Absolwent historii na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Jego ostatnia książka „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” (Wydawnictwo Agora, 2019) znalazła się w finałach Nagrody Literackiej „Nike” 2020, Nagrody Literackiej „Gdynia” 2020, Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, Grand Press 2020 – Książka Reporterska Roku, oraz VIII edycji Nagród „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Była również nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz do Nagrody Historycznej „Polityki”.

Szczegóły: Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne - Reszka Paweł Piotr

Tytuł: Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne
Autor: Reszka Paweł Piotr
Wydawnictwo: Agora
ISBN: 9788326836619
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 304
Format: 13.5x21.0cm
Oprawa: Twarda
Podobne do: Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne - Reszka Paweł PiotrPromocje