13. Guadalupe. Żywy obraz
Zapłać za 30 dni
Opis
"Dwukrotnie miałem okazję zatrzymać się przed Madonną z Guadalupe; wybrałem Ją sobie na Patronkę mojej biskupiej posługi. Dlaczego?
Najpierw dlatego, że Maryja przedstawiła siebie jako Matkę: nosi pod sercem Syna, co podkreśla zwłaszcza „kwiat słońca” na łonie, będący dla Indian symbolem nowego życia;
stetoskop, jakim lekarze osłuchują nasze serca, przykładany do czteropłatkowego „kwiatu słońca” pozwala usłyszeć bicie serca dziecka, przebywającego w łonie matki!
30 kwietnia 2007 roku jasne światło wydobywające się z łona Maryi przyjęło – na oczach tysięcy ludzi – kształt nienarodzonego jeszcze dziecka! Dziesiątki ludzi utrwaliły to na zdjęciach do dziś obecnych w Internecie. A ponieważ Msza św., w czasie której to się działo odprawiana była w intencji dzieci zabitych przed narodzeniem – wierni uznali ten znak za potwierdzenie faktu, że Maryja jest Opiekunką nienarodzonych. Św. Jan Paweł II był tu kilkakrotnie. Mieszkańcy Meksyku czczą Świętego za Jego przywiązanie do Sanktuarium, a na Polaków patrzą jakby wszyscy byli spokrewnieni z Papieżem. To niezwykły znak, że swoje pielgrzymowanie papieskie zaczął w 1979 roku od Guadalupe, ostatni zaś pobyt
– w 2002 r., kiedy kanonizował Juana Diego – odbył, gdy fizycznie bardzo już osłabł.
Trudno wyobrazić sobie bardziej wyrazistą Patronkę dla nas, dzisiaj, kiedy cena życia człowieka tak spadła: „Daj naszym rodzinom tę łaskę, by kochały i szanowały poczynające się życie z tą samą miłością, z jaką Ty w łonie Twoim poczęłaś życie Syna Bożego !
Wiesław Mering
Biskup Włocławski
Film:
Dołączony do książki film dokumentalny „Guadalupe: żywy obraz” odkrywa przed widzem tajemnice obrazu Dziewicy Maryi, który został utrwalony na płaszczu Indianina.
To niezwykłe dzieło znajduje się dzisiaj w stolicy Meksyku w Bazylice Naszej Pani z Guadalupe. Twórcy fabularyzowanego dokumentu przedstawiają niezwykłą historię obrazu na podstawie zachowanych do dzisiaj dokumentów, animacji komputerowej i wypowiedzi naukowców, którzy przez lata badali obraz.
Na tegorocznych XXII Targach Wydawców Katolickich w Warszawie spotkaliśmy się z Profesorem Fernando Ojedą Llanesem, którego prace są przedstawione w naszym filmie dokumentalnym z serii- FAKTY-CUDA-TAJEMNICE
*Guadalupe. Żywy Obraz*.
Profesor Ojeda Llanes- wybitny uczony meksykański, który przez 25 lat badał obraz Matki Bożej z Guadalupe. Absolwent uniwersytetów Autónoma de Yucatán oraz Anahuac Mayab. Studiował matematykę i astronomię. Ukończył także studia ekonomiczne (specjalizacja: finanse), dzięki czemu nie tylko zajmuje się badaniami, lecz również pracuje jako konsultant biznesowy. W uznaniu jego zasług kardynał Meksyku Norberto River Carrera powołał go na członka Naukowej Rady Doradczej Wyższego Instytutu Badań Guadalupiańskich, którego dyrektorem jest ks. dr Eduardo Chávez Sánchez. Jest szefem filii tego instytutu w Meridzie. Ma na swoim koncie 8 prac naukowych na temat obrazu Matki Bożej z Guadalupe.
Recenzje