Banki centralne wobec kryzysu.
Niestandardowe narzędzia polityki pieniężnej (wyd.2)
+ czas dostawy
Zapłać za 30 dni
Opis
Polityka pieniężna i narzędzia stosowane przez banki centralne są od dawna przedmiotem szczegółowych badań i analiz. Wzrost zainteresowania tą problematyką przypada na ostatnie lata. Kryzys pandemiczny i jego skutki w sektorze finansów i sferze realnej gospodarek sprawił, że banki centralne ponownie stanęły przed koniecznością uruchamiania niekonwencjonalnych narzędzi polityki monetarnej. Efekty ich zastosowania ciągle jeszcze nie są do końca rozpoznane, a przed badaczami staje wiele problemów do rozwiązania.
Książka zawiera przegląd aktualnej wiedzy na temat reakcji banków centralnych na zaburzenia na rynkach finansowych oraz uruchamianych niestandardowych instrumentów polityki pieniężnej.
W publikacji autorka stara się znaleźć odpowiedź na niektóre z nich
- Czy prowadzona przed wybuchem kryzysu finansowego polityka pieniężna była skuteczna
- Jak zareagowały banki centralne na zaburzenia na rynkach finansowych
- Jakie nowe instrumenty zostały wypracowane w reakcji na nieefektywność dotychczas stosowanych narzędzi polityki pieniężnej
- Jaka jest skuteczność wdrożenia niestandardowych instrumentów polityki pieniężnej
- Czy i na jakich zasadach jest możliwy powrót do przedkryzysowej, konwencjonalnej polityki pieniężnej
- Czy doświadczenia banków centralnych związane ze stosowaniem niestandardowych instrumentów polityki pieniężnej mogą być przydatne dla Polski
Publikacja przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców. Jest przydatna zarówno dla pracowników naukowych, jak i studentów oraz dla wszystkich osób zainteresowanych problematyką rynku finansowego, bankowości centralnej i polityki pieniężnej.
Recenzje