Decyzja o warunkach zabudowy. Studium z zakresu prawa administracyjnego
Opis
Analiza charakteru prawnego decyzji o warunkach zabudowy oraz skutków decyzji ustalających warunki zabudowy ma doniosłe znaczenie zarówno teoretyczne jak i praktyczne. W formie decyzji o warunkach zabudowy ustalane są warunki zabudowy na obszarach nieobjętych ustaleniami planów miejscowych – a z uwagi na ich wciąż niedostateczną ilość - to właśnie decyzja o warunkach zabudowy najczęściej jest podstawą dla rozpoczęcia procesu inwestycyjnego. Dotychczasowe obserwacje i doświadczenia pokazują, że wbrew pierwotnym intencjom ustawodawcy decyzja o warunkach zabudowy stała się głównym narzędziem systemu planowania przestrzennego w Polsce, a nie narzędziem uzupełniającym jak to pierwotnie planowano.
Monografia stawia pytanie czy decyzja o warunkach zabudowy spełnia wymagania współczesnego procesu inwestycyjnego. Centralnym zagadnieniem pracy jest budząca liczne spory kwestia charakteru prawnego decyzji o warunkach zabudowy. Autor analizuje również warunki dopuszczające wydanie decyzji, zagadnienie wywłaszczenia planistycznego na skutek wydanej decyzji, problematykę naliczenia opłaty planistycznej na skutek określenia przeznaczenia terenu w decyzji oraz omówienie możliwych wadliwości decyzji i ich konsekwencji prawnych dla procesu inwestycyjnego.
Publikacja jest przeznaczona dla przedstawicieli nauki. Zainteresuje również przedstawicieli zawodów prawniczych: adwokatów, radców prawnych, sędziów.
Recenzje