Gość papieża
Opis
Prawdziwy thriller metafizyczny: szpiegowski, kryminalny i... religijny. Trzydzieści trzy dni po wyborze Jana Pawła I na Stolicę Piotrową zdumiony świat dowiaduje się, że "Uśmiechnięty papież" nie żyje. Komunikat lekarski mówi o niewydolności płuc. Szok i niedowierzanie. Nieliczni tylko wracają już pamięcią do wydarzenia sprzed trzech tygodni, gdy świeżo wybrany papież przyjmuje na prywatnej audiencji w Watykanie prawosławnego metropolitę Leningradu, patriarchę Ilię, który w czasie spotkania umiera na Jego rękach. Dwa zgony dwóch przywódców chrześcijaństwa w odstępie kilku tygodni.
Tyle historyczne fakty. Powieść rządząca się swoimi prawami opowie nam resztę. A Vladimir Volkoff to nie tylko wielki pisarz ale i wybitny znawca rosyjskiej duszy, sowieckiego systemu i problemów Kościoła. Dzięki temu powstała książka, która zapiera dech w piersiach. Jej główny bohater, poza papieżem, to prawosławny metropolita i generał KGB zarazem. Naprzeciwko niego włoski książę i równocześnie przywódca tajnej organizacji mafijno-politycznej o silnych wpływach w Kościele. Trwa wojna pomiędzy liberałami i żubrami w KGB oraz walka o wpływy po śmierci papieża. Jest jeszcze jedno wielkie marzenie: zszyć rozdarte od tysiąca lat chrześcijaństwo, przywrócić duchową jedność Europie. To jest możliwe! Klucz znajduje się w Fatimie!
Wydana w 2003 r ostatnia powieść Vladimira Volkoffa opowiada o tym, że Papież, z wszystkimi biskupami: biskupami Wschodu i Zachodu, ma zawierzyć Rosję Niepokalanemu Sercu Maryi, aby uratować świat od zagłady, a przynajmniej wielkiego cierpienia, żeby odbudować jedność rozdartego od prawie tysiąca lat Kościoła, i co równie ważne, aby odnowić jego duchowe oblicze. Ponieważ akcja książki dzieje się w roku 1978, przed i po wyborze Jana Pawła I na Stolicę Piotrową, to głównym kontekstem politycznym jest jeszcze grożący światu i Kościołowi komunizm, ze swoją uzbrojoną w obroń atomową armią, marksistowską ideologią, agenturą KGB i dezinformacją.
Recenzje