Kodeks cywilny. Tom III. Komentarz do art. 627-1088
Opis
Publikacja uwzględnia najnowszy stan prawny, poddając wnikliwej analizie wszystkie nowelizacje Kodeksu cywilnego w ostatnim czasie, m.in. wynikające z:
- ustawy z 31.7.2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1495), która reguluje stosowanie przepisów ogólnych o zobowiązaniach umownych dotyczących konsumenta do osoby fizycznej;
- ustawy z 18.11.2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2320), wprowadzająca m.in. możliwość przesyłania danych oświadczeń na adres do doręczeń elektronicznych (adres mailowy);
- ustawy z 2.12.2021 r. (Dz.U. z 2021 r. oz. 2459), który m.in. reguluje zakres odpowiedzialności osób pełnoletnich, wspólnie zamieszkujących z najemcą, za zapłatę czynszu;
oraz planowane zmiany wynikające z:
- Druku sejmowego Nr 1911 mającego na celu zapobieżenie udzielaniu pożyczek o charakterze lichwiarskim;
- Druku RCL UD 172, wprowadzającego m.in. nowe przepisy do instytucji zachowku, a także regulującego sytuację zrzeczenia się dziedziczenia;
- Druku RCL US 222, który wprowadza zmiany w zakresie przesłanek niegodności dziedziczenia oraz terminu, formy i trybu składania przez osoby uprawnione oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku.
Komentarz został napisany dla osób poszukujących rozwiązania praktycznego problemu prawnego. Na podstawie obserwacji praktyki identyfikuje on problemy i wskazuje rozwiązania w oparciu o wiedzę praktyczną, podbudowaną jednak teoretycznie.
Publikacja zawiera szczegółowe omówienie prezentowanych zagadnień z odniesieniem do najbardziej aktualnych poglądów doktryny, a także liczne najnowsze orzecznictwo i jego analizę dokonaną pod kątem potrzeb praktyki. Uporządkowana struktura tekstu, powoływanie orzeczeń, glos oraz literatury ułatwiają zaś praktykom znalezienie rozwiązań problemów prawnych i zdobycie argumentów na poparcie własnego stanowiska.
Autorami komentarza są prawnicy łączący wiedzę teoretyczną i praktyczną: profesorowie prawa i wykładowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a jednocześnie adwokaci i radcowie prawni.
Wszyscy Autorzy wywodzą się z największej katedry prawa cywilnego w Polsce, co gwarantuje spójność i jednolitość analizy teoretycznej, której poddawane są problemy prawne pod kątem znalezienia praktycznych rozwiązań.
Recenzje