Miesięcznik Znak 794-795 7-8/2020 Sztuka zachwytu
Zapłać za 30 dni
Opis
Sztuka zachwytu
Po ponad rocznym życiu z ograniczeniami spowodowanymi kolejnymi falami epidemii COVID-19 możemy w końcu śmielej powrócić do rzeczywistości i odświeżyć codzienne kontakty z bliskimi. Być może towarzyszą nam zmęczenie i niepokój, a może wręcz przeciwnie - ekscytacja i radość. Niezależnie od tego to dobry moment, byśmy spróbowali spojrzeć na otaczający nas świat i ludzi z większą niż dotychczas uważnością.
Nie chodzi tu wcale o banał, ale o wyczulone doświadczanie, które sprawia, że rodzą się w nas wdzięczność oraz pragnienie ochrony piękna i złożoności tego, co nas otacza. Pierwsze poranne promienie słońca, spacer z psem, koncert ulubionego muzyka, górska wyprawa czy drobne gesty najbliższych osób - okazji do zachwytu jest wiele. Przynoszą je zarówno sytuacje pozornie prozaiczne, jak i przeżycia nietypowe, wyrywające nas z rutyny. Gdy tylko spojrzymy na rzeczywistość dogłębniej i spróbujemy doświadczyć jej wszystkimi zmysłami, może się okazać, że tkwi w niej cudowność.
Jak odkryć w sobie zachwyt wobec codzienności? Co dziś jeszcze może być cudem? Czy można nauczyć się wdzięczności? W jaki sposób o sztuce zachwytu mówiła Jolanta Brach-Czaina?
Odpowiadają:
Caspar Henderson, Krystyna Miłobędzka, Mariusz Wilczyński, Filip Zawada, Anna Cwojdzińska i Eliza Kącka
Ponadto w numerze:
Syzyf z futbolówką. Camus o pięknie i prawdzie piłki nożnej
Poradnik dla życiowo nieporadnych. Fran Lebowitz po raz pierwszy po polsku
Wrócić, by zrozumieć siebie. Wieś w nowej sztuce i literaturze
Opowiadanie nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE Elżbiety Łapczyńskiej
Felietony Olgi Gitkiewicz, Filipa Springera i Janusza Poniewierskiego
Recenzje