Psy na tropie i w akcji
(wydanie kolorowe)
Zapłać za 30 dni
Opis
Mija, Bandzior, Ozi i cała reszta! Do lektury najnowszej książki opowiadającej absolutnie niezwykłe historie psów służbowych zaprasza dr Joanna Stojer-Polańska. Oddajemy jej głos.
Kiedy wsiadamy w samochód, jadąc na kolejną wyprawę tropem psów na służbie, liczymy na poznanie kolejnych wspaniałych psich przygód. To nic, że czasami jedziemy daleko. Od morza po góry, z zachodu na wschód i z powrotem. To nic, że czasem pada albo wieje. Zawsze dużo radości daje nam przyjaźń zawiązana z czworonogiem na służbie i opowieści jego opiekuna.
Aby ułatwić poznanie świata psów służb mundurowych, zamieszczamy słowniczek pojęć, którymi się często posługujemy.
Przewodnik to opiekun psa służbowego, czyli takiego, który pracuje w służbie mundurowej (obrazek przewodnik). Pozorant pomaga przewodnikowi ćwiczyć z psem. Może udawać zaginionego człowieka, który chowa się za krzakami albo w jamie pod ziemią, i czeka, aż pies go odnajdzie. Kiedy znajduje, oznacza, czyli pies w określony sposób mówi swojemu przewodnikowi, że znalazł. Może szczekać albo kopać w tym miejscu łapami. Wtedy pozorant psa nagradza, żeby wiedział, że opłaca się szukać. Pozorant może też udawać złego człowieka, który chce zaatakować przewodnika, żeby pies nauczył się go bronić. Pies może być użyty jako środek przymusu bezpośredniego, żeby obronić funkcjonariusza albo zatrzymać uciekającego przestępcę. Kiedy pies już nabył te umiejętności, podchodzi do atestacji, czyli musi wraz ze swoim przewodnikiem zdać egzamin w szkole dla psów. Każda formacja mundurowa, jak Policja czy Straż Graniczna, posiada swoją szkołę, gdzie uczą się przewodnicy z psami. Egzamin odbywa się przed specjalną komisją, która ocenia umiejętności zespołu pies-przewodnik.
Życzymy miłej lektury! Mamy nadzieję, że jesteście ciekawi, co na służbie robi Bandzior, jak pracuje urocza labradorka Mija oraz gdzie służy wyżeł o imieniu Ozi. Psich bohaterów jest oczywiście więcej. Ciekawe, którego psa opisanego na kartach tej książki, polubicie najbardziej?
„Bardzo dziękujemy przewodnikom psów z Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Ochrony Kolei, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Straży Granicznej, 2. Mazowieckiego Pułku Saperów i Służby Więziennej za wspaniałe psie historie!”
- dr Joanna Stojer-Polańska.
Recenzje