konsultacja naukowa dr hab. Antoni SchollenbergerZabiegi diagnostyczne i lecznicze w medycynie małych zwierząt to podręcznik, w którym krok po kroku omówiono poszczególne etapy badania pacjentów oraz procedury lecznicze powszechnie wykonywane u psów i kotów. W książce znajdują się informacje praktyczne dotyczące danej techniki, wymaganego sprzętu, wskazań i przeciwwskazań do jej wykonania oraz potencjalnych powikłań. Wszystkie procedury zostały zweryfikowane i zaktualizowane, dzięki czemu książka jest nowoczesnym i użytecznym narzędziem dla wszystkich lekarzy weterynarii. Z tej książki dowiesz się:- jak przeprowadzić poszczególne procedury diagnostyczne i lecznicze,- jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich przeprowadzenia,- jak interpretować uzyskane wyniki,- jaki sprzęt jest niezbędny do właściwego wykonania danej techniki,- jakie potencjalne powikłania wiążą się z zastosowaną procedurą. Do czasu przetłumaczenia podręcznika Zabiegi diagnostyczne i lecznicze w medycynie małych zwierząt nie było u nas podobnego przewodnika, mogącego przydać się w codziennej praktyce wszystkim lekarzom zajmującym się leczeniem psów i kotów. Książka będzie służyć zarówno tym, którzy dopiero rozpoczynają pracę zawodową, jak i doświadczonym praktykom pragnącym nauczyć się nowych metod diagnostycznych. Tym ostatnim szczególnie polecam opis metod diagnozowania zaburzeń neurologicznych i ortopedycznych. Poszczególne metody są opisane krok po kroku, począwszy od wskazań i przeciwwskazań do ich stosowania, poprzez wymagania odnośnie do sprzętu i sposobu wykonania po przedstawienie możliwych powikłań. Przy niemal każdym opisie zamieszczono ilustrujące go zdjęcie i nierzadko schematyczny rysunek pokazujący na przykład, gdzie należy się wkłuć lub jak poprowadzić cięcie.Jako redaktor naukowy tłumaczenia przeczytałem dokładnie, zdanie po zdaniu, całą książkę, zwracając uwagę na precyzję opisów wykonania zabiegów. Każdy praktyk może się z niej wiele nauczyć, albo do niej sięgnąć, gdy ma wątpliwości, a nie ma kogo zapytać. Podręcznik jest przyjazny, nie ma w nim pustosłowia, prowadzi niemal za rękę.prof. dr hab. Antoni Schollenberger
Ostrzeżenia:
Medycyna jest gałęzią nauki cechującą się stałym rozwojem wiedzy. Badania naukowe i trwały postęp w klinicznych metodach postępowania wywierają także wpływ na farmakoterapię. Autorzy niniejszej książki starali się przedstawić dokładne informacje i wskazówki dotyczące dawkowania różnych leków przy odpowiednim zastosowaniu oraz w zgodzie z aktualnym stanem wiedzy. Te wskazówki dawkowania są zgodne ze standardowymi przepisami i wskazaniami producentów. Mimo to ani autorzy, ani wydawnictwo nie mogą gwarantować prawidłowości dawkowania. Lekarzom praktykującym zaleca się, aby w każdym przypadku stosowania leków uwzględniali informacje producenta odnośnie do dawkowania i przeciwwskazań. Jest to szczególnie ważne w przypadku preparatów rzadko używanych lub nowych na rynku. Każde dawkowanie lub podanie leku odbywa się na własne ryzyko czytelnika. Przy stosowaniu leków u zwierząt, które służą do produkcji żywności, należy przestrzegać przepisów dotyczących dopuszczenia leków i ograniczeń w ich stosowaniu, które są różne w poszczególnych krajach. Podanie w niniejszej książce nazw użytkowych, nazw handlowych, oznakowań towarów itp. nie uprawnia do przypuszczeń, że takie nazwy można uznać za wolne w sensie ustawodawstwa o znakach fabrycznych i o ochronie prawnej znaków fabrycznych, czyli takie, których każdy może dowolnie używać.
Zachowania zwierząt nigdy nie można przewidzieć, dlatego zawsze zalecamy zastosowanie odpowiednich środków ostrożności podczas pracy ze zwierzętami.
Autorzy i wydawca dołożyli wszelkich starań, aby zawarte w tej książce informacje były rzetelne i kompletne, nie ponoszą jednak żadnej odpowiedzialności za mogące pojawić się błędy, nieścisłości, przeoczenia lub niezgodności, ani za szkody i straty powstałe w wyniku stosowania informacji zawartych w niniejszej publikacji.
Recenzje