Żar
Opis
Na podstawie książki powstał na Węgrzech film ze znakomitymi kreacjami aktorskimi.
Byłem olśniony dramatycznością i napięciem "Żaru", który jest niezrównanym użyciem formy monologu, popisem wirtuozerii narracyjnej. Znakomity pisarz i tragiczna postać.
Márai urodził się w roku 1900 w Koszycach. Jako młody pisarz był bardzo popularny wśród czytelników i niezmiernie płodny; potem stał się politycznym włóczęgą – wyjeżdżał za granicę, wracał do kraju, znowu wyjeżdżał. Nienawidził reżimu admirała Horthyego, później kurateli niemieckiej i wreszcie rządów komunistycznych. W swoich wędrówkach z żoną zamieszkał m. in. w Neapolu, na Posillipo, blisko mnie, ale na rok przed moim osiedleniem się w Neapolu; a po latach wybrał Salerno, koło Dragonei, też przed moim dragonejskim panowaniem. W końcu wyjechał do Stanów, raczej nie lubianych, i tam w roku 1989, w wieku 89 lat, strzelił sobie w łeb.
Niebawem zapanuje na świecie prawdziwa "era Márai"...
Gustaw Herling-Grudziński
Lektura "Żaru" jest, z kilku powodów, wielką radością. Po pierwsze, jest to powieść znakomita. Po drugie "Żar" czyta się jednym tchem, a literatura współczesna rzadko ofiarowuje nam książki porywające od pierwszych akapitów.
Juliusz Kurkiewicz, Tygodnik Powszechny
Recenzje