Życie Duchowe 120/2024 Pozwólcie młodym przyjść...
Zapłać za 30 dni
Opis
Jesienny numer Życia Duchowego poświęcamy ludziom młodym, próbując odpowiedzieć na pytanie, dlaczego odchodzą od wiary i jak pomóc im w ufnym pójściu za Chrystusem.
Maria Miduch pisze o pierwszych latach życia Jezusa ukazanych w Ewangeliach synoptycznych oraz o znaczeniu historii związanych z Jego dzieciństwem, które wskazują, że Bóg nie lekceważy młodości, a uświęca ją swoją obecnością. Przykłady młodych, którzy za swój wybór Boga zapłacili wysoką cenę, czasem nawet życiem, przedstawiają Elżbieta Wiater i Józef Augustyn SJ.
Dariusz Kowalczyk SJ, nakreślając sytuację młodych w Kościele, z jednej strony przytacza słowa Jana Pawła II, który nazywał młodych przyszłością świata i nadzieją Kościoła, a z drugiej zaznacza, że z samej młodości nie płyną spontanicznie wyłącznie cnoty i starsi winni nie tylko słuchać, ale także wychowywać młodych. Młodzi w Kościele to temat refleksji także Pawła Kowalskiego SJ, duszpasterza młodzieży w Łodzi, który zastanawia się nie jak młodych zatrzymać czy przyciągnąć do Kościoła, ale co zrobić, by odrodziło się w nich przekonanie, że Kościół stoi po ich stronie.
Z kolei ks. Robert Skrzypczak opisuje świat, w którym żyje dziś młody człowiek, i wartości, jakie proponuje mu współczesność w rzeczywistości postpandemicznej. Autor podkreśla wręcz dramatyczny stan naszych rodzin i relacji, co nie pozostaje bez wpływu na psychikę młodych, w tym na wzrost liczby depresji i samobójstw. O kryzysach młodych i potrzebie wsparcia pisze także Sylwia Przewoźnik, a o tym, co utrudnia dzieciom budowanie relacji międzyludzkich i z Bogiem Dorota Grzybowska-Korcyl.
Recenzje