Dar kontuzji. Jak wrócić do zdrowia i sportów siłowych po urazie
Opis
W Darze kontuzji, trzeciej książce wydanej w języku polskim (po Mechanice zdrowych pleców oraz Postaw na plecy), McGill opowiada o leczeniu kontuzji kręgosłupa u wybitnego sportowca i przedstawia historię jego powrotu na szczyt. W świecie sportów siłowych uraz kręgosłupa dla wielu oznacza koniec sportowej kariery, lecz wcale nie musi tak być, o ile tylko podejmie się odpowiednie kroki. Mistrz trójboju siłowego – Brian Carroll – przekonał się o tym na własnej skórze. Ten wybitny zawodnik podnosił ponad 500 kg w przysiadzie i 360 kg w martwym ciągu. Po rozległym urazie kompresyjnym kręgosłupa zmagał się z paraliżującym bólem. Na szczęście Stuart McGill pomógł mu sprowadzić życie i treningi na właściwe tory oraz wrócić na podium. W 2020 roku, gdy Brian startował na swoich ostatnich zawodach, jako pierwszej osobie w historii (bez względu na masę ciała) udało mu się pokonać granicę 1300 funtów (590 kg) w przysiadzie i wykonać ten bój z ciężarem 1306 funtów (592 kg)! Co ważniejsze, Brianowi przestał dokuczać ból pleców i od niemal 10 lat nie miał żadnych objawów.
Zasady tu opisane pomogą wypracować odporność na kontuzje, poprawić wyniki, a nawet wrócić do formy po urazie pleców. Nieważne, czy jesteś byłym mistrzem, którego karierę pokrzyżowała kontuzja, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningami siłowymi i chcesz uniknąć urazów oraz wyciągnąć z treningów jak najwięcej – ta wiedza pomoże ci w osiągnięciu celu.
Książka zawiera ponad 200 zdjęć oraz ilustracji, które szczegółowo pokazują poprawną technikę ćwiczeń. Jej dodatkowym atutem jest prowadzona równolegle opowieść Carrolla o jego bezkompromisowej walce z własnymi ograniczeniami i bólem.
Ostrzeżenia:
Informacje zawarte w niniejszej książce nie mogą być traktowane jako porady zdrowotne, ani zastępować konsultacji z lekarzem czy innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Jeśli wiesz albo podejrzewasz, że cierpisz z powodu jakiegoś problemu zdrowotnego, wskazane jest, abyś zasięgnął porady lekarza, zanim rozpoczniesz jakikolwiek program treningowy/zdrowotny na własną rękę. Wszelkie decyzje zdrowotne powinny być podejmowane w porozumieniu z lekarzem.
Każdy rodzaj ćwiczeń wiąże się z ryzykiem, a wykonywanie ćwiczeń w niewłaściwy sposób (w tym z niewłaściwym obciążeniem) może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Autor i wydawca doradzają czytelnikowi wzięcie pełnej odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo i przystąpienie do wykonywania ćwiczeń wyłącznie ze świadomością własnych ograniczeń oraz najlepiej pod okiem wykwalifikowanego trenera. Zanim rozpoczniesz trening, upewnij się, że sprzęt, którego będziesz używał, jest sprawny, i nie podejmuj ryzyka przekraczającego twoje doświadczenie, umiejętności, wytrenowanie oraz sprawność fizyczną. Podobnie jak w przypadku wszystkich programów treningowych oraz dietetycznych, zanim zaczniesz je stosować, powinieneś skonsultować się z lekarzem i uzyskać jego zgodę.
Ze względu na ciągły rozwój medycyny wszystkie informacje, zwłaszcza te dotyczące procedur diagnostycznych i terapeutycznych, mogą odzwierciedlać jedynie stan wiedzy aktualny w momencie oddania książki do druku. Zalecenia zostały opracowane z zachowaniem największej staranności, nie mają one jednak na celu zastępowania lub zmiany terapii medycznej zaleconej przez lekarza, ani też zastąpić kontaktu ze specjalistą opieki medycznej. W przypadku problemów zdrowotnych zawsze udaj się po poradę do lekarza specjalisty.
Choć autor i wydawca dołożyli wszelkich starań, aby zawarte w tej książce informacje były rzetelne i kompletne, nie ponoszą oni żadnej odpowiedzialności za mogące pojawić się błędy, nieścisłości, przeoczenia lub niezgodności, jak również za skutki stosowania porad zawartych w niniejszej książce.
Recenzje